Chcete dosáhnout svých cílů a splnit si přání?

Vision Board

Pro šťastnější a spokojenější život

Vstupujete do nového roku nebo nové životní etapy?

Vision Board pomůže splnit Vaše sny.

 

01

Co je Vision Board

Je to vizuální prezentace věcí, cílů a přání, které si ve svém životě přejete. Je možné jej dělat na začátku kalendářního roku nebo když vstupujete do nějakého významného životního období (svatba, nová práce, stěhování atd.).

02

Jak funguje

Vision Board Vám pomůže zaměřit pozornost na věci a cíle, po kterých skutečně toužíte. Pracuje s Vaším podvědomím, takže cíle se plní jednodušeji. A v neposlední řadě podporuje “Zákon přitažlivosti“.

03

Jak jej udělat

Tvorba Vision Boardu je jednoduchá, zábavná a příjemná. Přesto je několik kroků nutných k tomu, aby fungoval. Proto jsem postup přípravy zpracoval do jednoduchého minikurzu, která je zdarma.

Vision board

Dva přístupy jak udělat fungující Vison board

Proč dva přístupy?

Každému může vyhovovat trochu jiná cesta ke stejnému cíly. Obě slouží k inspiraci a je jen na vás, kterou si vyberete, případně jestli si je dále modifikujete. Já někdy používám jeden přístup a někdy druhý.
Oba fungují:-)

Intuitivíní verze přípravy

Vision Boardu

Vyžaduje více času “sám se sebou”.

Strukturovaná verze

Vision Boardu

Osme efektivních kroků k tvorbě Vision Boardu.

Vision board

Teorie na úvod

Proč nefungují novoroční předsevzetí?

 

Zpravidla dobře víme, co bychom měli dělat pro šťastnější a spokojenější život. Ten návod je velmi jednoduchý:

 

  • Méně pracovat, zato však intenzivněji
  • Méně jíst, zato však kvalitněji
  • Méně sedět a více sportovat
  • Trávit více času sám se sebou, se svými blízkými a dětmi
  • Věnovat se koníčkům a věcem, které nás baví.

 

Když je to tak jednoduché proč se nám to nedaří? Proč si na začátku roku nebo kdykoliv v průběhu roku při jakémkoliv velkém předělu (jako je promoce, svatba atd.) dáme dobré a kvalitní předsevzetí a pak se nám je tak těžko daří dodržet? Odpovědí je Vnitřní dítě.

 

Vnitřní dítě

 

Vnitřní dítě sídlí v našem podvědomí a má velmi důležitou roli. Řídí všechny naše tělesné funkce a to bez našeho vědomí. Naše Vnitřní dítě jsou naše instinkty, primární touha přežít, vyhýbání se bolesti. A také spontánnost a kreativita. Je to dětská nevinnost. Vnitřní dítě je zdroj nekonečné energie.

 

Naše Vnitřní dítě se zkrátka chová jako běžné dítě. Jen si představte tu situaci. Vaše dítě je nemocné a je mu velmi špatně. Jdete k doktorovi a ten mu chce dát injekci, aby mu bylo lépe. Avšak dítě má z injekce tak velký strach a udělá všechno pro to, aby ji nedostalo. Vůbec nevnímá, že mu ta injekce za chvíli pomůže a bude mu lépe.

 

Řeší jenom teď a obavu z injekce.

 

Stejně tak funguje i Vnitřní dítě. Nevidí všechny ty výhody plynoucí z naplněných předsevzetí typu začnu sportovat, jíst zdravě a tak dále. Vidí pouze bolest, která se dostaví po první sportovní aktivitě.

 

Jak tedy na Vnitřní dítě, aby fungovali předsevzetí?

 

Zde hraje důležitou roli správně udělaný Vision Board a dobře zvolený postup.

 

Citát

Nikdy neztrácejte naději.

Vždycky tam je.

 

Pravděpodobně nastanou chvíle, kdy každého z nás přepadnou chmury. Radost ze života zahalí mlha a ponurost. Je to ale dočasný stav. Tak jako každá mlha jednou odejde, i tak odejdou chmury z našeho života.

Co však dělat v ten okamžik, kdy je mlha okolo Vás? Vlastně je to jednoduché. Neztrácejme naději. To že nevidíme sluníčku za příkrovem mlhy neznamená že tam není. Třeba stačí jen vyjít kousek výše a budeme nad mlhou. Jindy zase chvíli počkat a mlha sama odejde. 

A navíc bez těch chvil, kdy je všude okolo nás mlha, jak bychom se pak radovali z okamžiků, kdy se opět objeví paprsky slunce?

A stejné je to i s Vision Boardem. V průběhu roku zcela jistě nastanou období stagnace a únavy. Je to přirozené. Ale Vision Board Vám pomůže projít tímto obdobím.

Vision board

Intuitivní přístup

Otázky

Položte si základní otázky. Tyto otázky zní “Co skutečně chci?”, “Co skutečně potřebuji?”, “Jak mohu pomoci (rodině, lidem, přírodě)?”.

Odpovědi

Důležité je pak důkladně naslouchat. A slyšet odpovědi, které jsou za zvučným hlasem ega. Nejlépe je uslyšíte, když budete věnovat dostatek času sami pro sebe. Třeba půl den nebo lépe celý den v přírodě. Pokud by pro vás bylo nepříjemné být sám v přírodě, najděte si třeba klidnou kavárnu nebo jiné místo, kde vám je dobře. Odpovědi mohou přichátet také v meditaci.

Vhodné je položit si také tyto otázky před spaním.

Spíše než odpovědi rozumem vymyslet by měli “přicházet”. Pozorně si je zapisujte. Dejte tomuto procesu i třeba několik dní.

Tvorba Vison Boardu

Až budete mít pocit, že jste dostali Odpovědi, vědomně se rozhodněte, které z nich se stanou vašimi Vizemi. U každé se zeptejte “Proč mi toto přišlo?”. Než heldat logické odpovědi na tuto otázku je vhodné vnímat sílu a energii odpovědi. Otázku “Proč mi toto přišlo?” třikrát opakujte a vždy vnímejte sílu a energii odpovědi.

Když budemte mít jasno co jsou “Vize”, jednoduše si vezměte noviny a časopisy a najděte obrázky, které nejlépe odpovídají vašim vizím. Obrázky si pak nalepte a případně graficky doplně na papír.

Co s Vision Boardem? 

Nalepte si jej na místo, které máte pravidelně na očích. Pravidelně se na Vison Board dívejte. 

Nezapomeňte, že Vision Board je jen první krok, kdy jste si ujasnili, co chcete. Co dále? Mějte jistotu, že to co máte na Vision Boardu se skutečně splní. Neztrácejte víru, ani když přijdou krize. Neztrácejte fokus. Vytrvale pracujte na uskutečnění svých vizí, protože jen činnost dodá vizím náležitou energii, aby se mohli zhmotnit.

 

Vision board

Strukturovaný přístup

8 kroků ke kvalitnímu Vision boardu, který pomůže splnit vaše přání

1. Krok – Ohlédnutí

Proč tento krok? Abychom věděli, kam máme směřovat, musíme vědět, odkud přicházíme. Protože jen tak si můžeme vytyčit správný směr. Prvním krokem Vision Boardu je tak ohlédnutí se za předchozím rokem.

Jak na to?

Připravte si prázdný papír, tužku a ideálně pastelky. Najděte si klidné místo.

Na chvíli zavřete oči a počítejte od tří do jedné. Při slově tři si představte, jak se uvolňuje vaše tělo; při slově dvě si představte, jak se uklidňuje vaše mysl; u slova jedna jste v přítomném okamžiku a soustředěný.

Vezměte si prázdný list papíru a znovu zavřete oči. Představte si jaký byl předchozí rok. Procházejte měsíc po měsíci, vzpomínejte, vybavujte si. A pak si uvědomte, jaký máte z předchozího roku pocit. A ten vyjádřete. Je jedno jak – může to být barva, čára, obrázek, text.
Nyní si toto zaznamenejte na papír a chvíli to studujte. Proč jste nakreslili zrovna toto? K čemu vás to vede? Jaké emoce to vzbuzuje (emoce pouze sledujte a nehodnoťte).


2. Krok – Přání

Proč tento krok? Vytvoříme seznam přání, která v současné době máme. Použijeme techniku, která umožní zapojit do tvorby přání nejen logiku, ale i hlubší úrovně našeho vědomí.

Jak na to?

  1. Připravte si tužku a papír velikosti A4 nebo lépe A3
  2. Opět si najděte klidné místo. Na chvíli zavřete oči a počítejte od tří do jedné. Při slově tři si představte, jak se uvolňuje vaše tělo; při slově dvě si představte, jak se uklidňuje vaše mysl; u slova jedna jste v přítomném okamžiku a soustředěný.
  3. Položte si jednoduchou otázku. „Co si přeji?“
  4. Na připravený papír pište vše, co přijde na mysl. Pište, jak chcete: pod sebe jako seznam, volně na papír, jakkoliv a jak chcete. Buďte jen jako nástroj. Nezapojujte logiku, ale nechte přání plynout. Vůbec nevadí, když se některá přání budou opakovat. Nekontrolujte se.

Dejte pozor, jak přání píšete. Piště je v oznamovací formě „mám“, „jsem“ a pokud možno v přítomném nebo minulém čase (např. uběhl jsem 10 km). Nikdy nepoužívejte tvar „chci“, protože pak byste místo splnění přání dostali „chtění“.

Když máte pocit, že máte všechna přání sepsaná, podívejte se na tento odkaz. Třeba si ještě nějaká přání uvědomíte.


3. Krok – K podstatě

Proč tento krok? Chceme se dostat k základní potřebě, které bude rozumět Vy i vaše Vnitřní dítě. Navíc Vám to může pomoci zorientovat se v tom, co si skutečně přejete.

Jak na to?

  1. Podívejte se na papír a začněte jednotlivá přání seskupovat do nějakých základních témat (třeba přání pravidelně cvičím; běhám 10km a chodím do fitka je možné seskupit do jedné kategorie). Tyto skupiny přání si nazveme cíle.
  2. Nyní se podívejte na jednotlivé cíle a pojmenujte si je. Důležité je oblast popsat ve tvaru „mám“, „jsem“, „cítím se“.

Zní tento krok složitě? Uvedu pár příkladů

  1. Přání jsou: pravidelně cvičím; běhám 10km a chodím do fitka; jím zdravě; medituji; zhubl jsem 10 kilo. Cíl si nazvu STARÁM SE O SEBE
  2. Přání jsou: chodím do přírody; jezdím na výlety; byl jsem v Tatrách; běhám 10 km. Cíl je JSEM V PŘÍRODĚ
  • Přání: uběhnout 10 km pod 55 minut; jedu na běžecký workshop s Pavlem Složilem; kupuji si nové běžecké boty. Cíl je PRAVIDELNĚ BĚHÁM

Praktický tip: k seskupování využití čistý papír nebo třeba počítač. Já na tuto část používám Excel:-) 

Drobná poznámka: Přání se mohou často opakovat. Také se ukáže, že k jednomu cíli může  vést několik různých přání. Třeba zjistíte, že v jednom cíli máte pouze jedno přání nebo naopak. Může to ukazovat, jak je pro Vás konkrétní cíl důležitý. Stejně tak se může stát, že jedno přání bude zapadat do několika cílů a když jej realizujete, plníte si tím více cílů najednou. Třeba přání běhám 10 km může zapadat do kategorie „sportuji“ a „jsem v přírodě“.


4.Krok – Fokus

Proč tento krok? Když si stanovíme příliš mnoho cílů dochází ke ztrátě fokusu a přeskakování od jedné věci ke druhé. Žádná věc se pak nedělá pořádně. Navíc naše Vnitřní dítě se zahltí a místo toho, aby nám pomáhalo začne dělat to, co dělá malé dítě –  přestane spolupracovat, začne se vztekat a sabotovat naše úsilí.

Proto je lepší vybrat si menší počet cílů a těm se věnovat naplno.

Platí zásada MÁLO NĚČEHO JE VŽDY LEPŠÍ NEŽ HODNĚ NIČEHO.

Jak na to? Vyberte si maximálně 5-6 cílů, kterým se chcete v nadcházejícím roce věnovat. Zní to jednoduše, o to složitější tento krok často bývá. Při výběru můžete zkusit zapojit nejen rozum, ale i intuici – uvědomte si jaký máte z cíle pocit? Těšíte se na jeho realizaci? Pozor, pokud si u některého z cílů říkáte „Měl bych…“ – často to není Váš cíl, ale chcete jej dělat pod tlakem okolí.


5.Krok – Vizualizace

Proč tento krok? Vaše Vnitřní dítě nechápe pojmy jako jsou kila, kilometry a tisíce. Žije ve světe emocí a pocitů. S pomocí vizualizace Vnitřní dítě pochopí, o co se Vám jedná, co má být výsledkem vaší snahy v řeči, které rozumí. Vnitřní dítě se s pomocí vizualizace stane Vaším spojencem, nikoliv tím, kdo brání Vám cíle realizovat.

Jak na to?

  1. Pro každý cíl si dělejte samostatnou vizualizaci.
  2. Najděte si klidné místo. Na chvíli zavřete oči a počítejte od tří do jedné. Při slově tři si představte, jak se uvolňuje vaše tělo; při slově dvě si představte, jak se uklidňuje vaše mysl; u slova jedna jste v přítomném okamžiku a soustředěný.
  3. A nyní si představte, jak se cítíte za rok touto dobou, poté, co jste cíl naplnili.
  4. Důležité je zde slovo CÍTÍTE. Nepředstavujte si, že jste zhubli 10 kilo, ale jaký máte pocit ze svého těla a sami ze sebe.
  5. Zapište si své pocity z výsledného stavu. 

6.Krok – Tvorba Vision boardu

Proč tento krok? Vision Board Vám umožní soustředit se na cíle, které jste si stanovili. Bude Vám dodávat energii a sílu, v okamžiku, kdy vám něco nepůjde (a určitě takové situace nastanou). Pomůže Vám do života přitahovat šťastné okolnosti a „náhody“, které Vám umožní Váš cíl splnit, dost často způsobem, který jste si ani nepředstavovali.

Jak na to?

  1. Tato část je velmi jednoducháJ
  2. Připravte si spoustu novin a časopisů, velký papír (nejlépe A3), nůžky a papír.
  3. Vystřihněte si obrázky, které charakterizují vaše cíle a pocity, které budete mít, až se Vám cíle podaří naplnit.
  4. Nalepte si je na papír. Udělejte si koláž.
  5. Neexistuje žádné pravidlo v tvorbě Vision Boardu. Užijte si tvorbu. Hrajte si, jako malé dítě. Chcete mít Vision board trojrozměrný, udělejte jej tak. Chcete si tam dopsat slova, dopište. Chcete tam mít fotky lidí, dejte je tam. Chcete jej namalovat – namalujte. Chcete tam mít citáty a afirmace, napište je tam. Vision Board je jen Váš a nikdo další nemá právo jej hodnotit. Důležitý je pro Vás a Vaše vnitřní dítě ne pro okolí. Užijte si tvorbu, jako si užívá malé dítě.

7. Krok – Tajná složka

Proč tento krok? Předchozím krokem často návody na tvorbu Vision boardu končí. Přesto je zde jeden krok, který je důležitý a zásadní. Ten krok se jmenuje AKCE. Pokud se přání a cíle mají plnit, musíme jim jít naproti.

Představte si, že si budete přát vyhrát milion v loterii, ale nikdy se nezvednete a nepůjdete si koupit los.

Bez akce se nám sice mohou naše cíle plnit, ale je to daleko, daleko těžší. Ne nadarmo se říká „jít štěstí naproti“.

Vision board vám vytváří podmínky k tomu, aby se Vaše cíle dali uskutečnit, bude Vám dodávat energii, když se zrovna nebude něco dařit nebo se Vám jen nebude chtít. Umožní Vám soustředit se na to, co je pro Vás skutečně důležité. Bude Vám do života přinášet šťastné okolnosti. Ale pouze Váš čin něco skutečně změní.

 Jak na tento krok?

K naplánování akce Vám pomůže tabulka, kterou najdete v tomto odkazu.

Poznámky k vyplnění tabulky:

  • První kroky ke splnění cíle nemusí být, resp. dokonce nesmí být obrovské. Vnitřní dítě je dítě a velké změny by se leklo. Když jste celý minulý rok neběhali, najednou půjdete z ničeho nic běhat a dáte si hned 10 km, možná to uběhnete, ale je velká pravděpodobnost, že to bude naposledy. První krok je malý…stačí třeba na hodinu procházka a sem tam si trochu popoběhnout. Až po několika dnech prodlužujte čas, kdy běžíte…
  • Dívejte se na věci realistickými očima. Skutečně budete schopni vše, co si naplánujete dělat? Půjde to skloubit s rodinou a prací? Neberu si toho příliš mnoho a nepadnu v půlce ledna vyčerpáním?
  • Pro jeden cíl můžete mít více akcí, ale platí předchozí bod – dívejte se na věci realisticky. A naopak se může stát, že pro nějaký cíl, zrovna teď žádnou akci nemáte. I to je v pořádku a věřte, že s pomocí Vision Boardu se cíl splní.
  • Pro každou akci si vytvořte afirmaci a tu si pravidelně říkejte, třeba když stojíte ve frontě nebo jedete autobusem. Bude Vám dodávat sílu pravidelně akce uskutečňovat.
  • Dejte vědět o tom, jaké chcete uskutečnit akce lidem okolo sebe (např. pokud chcete chodit 2x týdně plavat, řekněte to svému partnerovi). Buďte při tom trochu sobečtí, myslete na sebe. Partnerovi vysvětlujte, proč je to pro Vás důležité.
  • Tabulku vždy vyplňujte na kalendářní měsíc dopředu. Na konci měsíce se podívejte, jak se vám úkoly dařilo plnit. Jaký jste z plnění měli pocit. Pokud se Vám úkol nedařilo splnit, buďte k sobě laskaví a ptejte se „Proč se mi jej nepodařilo splnit?“ Třeba jste si dali příliš vysoký cíl. Nebo byli vnější okolnosti, které Vám ve splnění úkolu bránili. A podle tohoto si vyplňte tabulku s úkoly na další měsíc.

Příklad: Můj cíl je Pomáhám lidem s jejich osobním rozvojem. Cíl naplním tak, že od září povedu pravidelná meditační setkání v místě, které se jmenuje „Na statku“. V současné době (leden) pro to mohu udělat to, že na meditačních nebudu pouze jako účastník, ale budu pozorovat jak je lektor vede a učit se od něj.

 Příklad: Můj cíl je Starám se o své tělo. Tento cíl je průběžný, nelze si stanovit, jak je konkrétně naplním. Ale v současně době (leden) budu v lednu dělat tyto akce: každý den budu cvičit strečink alespoň 10 minut, jednou za týden půjdu sportovat a zajdu si na masáž.


8. Závěrem – Buďte otevření tomu co přichází

Vision Board si nalepte na místo, které máte často na očích. A pravidelně se u něj zastavte a prohlížejte si jej. Dodá vám to sílu své cíle realizovat, pomůže překonat okamžiky, kdy nemáte energii nebo se Vám nechce.

Buďte k sobě laskaví. Pokud se Vám cíl daří plnit, je to skvělé a radujte se z toho. Pokud se Vám cíl plnit nedaří, nesmutněte, ale raději se ptejte se Proč? Co se mám naučit z této situace?

Buďte otevření tomu, jak se Vám cíle a přání plní. Někdy se mohou splnit zcela neočekávaným způsobem.

Úplným závěrem – buďte vděční za to co přichází do vašeho života. Radujte se i z maličkostí. Náročná období berte jako prostor pro svůj růst a učení se.

Také nezapomeňte žehnat věcem a lidem, které máte.

Máte cokoliv na srdci či v mysli?