Ho´oponopono

Metoda odpuštění a nalezení vnitřního klidu a míru.

 

Ho´oponopono v sobě kombinuje moudrost havajských šamanů s moderními psychoterapeutickými metodami.

Podporuje v osobním růstu i nalezení vnitřního klidu.

Využijte on-line kurz ho'oponopono zdarma

Vyzkoušejte si sami sílu Ho´oponopono s praktickým on-line kurzem zdarma.
>>> Přihlášení do kurzu zde <<<

Původně je Ho’oponopono stará šamanská metoda z Havaje. V současnosti se rozšířila její zjednodušená forma postavena na čtyřech jednoduchých slovech či větách:

Omlouvám se – Prosím odpusť mi – Miluje tě – Děkuji.

 

Jak mohou tato slova fungovat?

Vychází z toho, že vše, co vnímáme z okolního světa, prochází přes naše podvědomí. Vše přechází přes filtr podvědomí a nevidíme svět takový jaké je, ale pouze naši představu o něm. Lze si to představit jako projekci, kdy naše podvědomí promítá okolní svět na plátno a my vnímáme pouze to, co je na plátně. Navíc nemáme nad touto projekcí žádnou kontrolu – naše podvědomí vybírá, co budeme vidět, jaké emoce nám budou přicházet a čemu věnovat pozornost.  Vlastně lze říci, že vnější svět neexistuje a vše je jen naše iluze.

S metodou Ho’oponopono a kouzelnými slovy primárně léčíme sebe sama, naše podvědomí a v něm uložené škodlivé emoce z minulosti a vzpomínky, které nám zabraňují vnímat svět takový jaký je, ve své plné kráse a barevnosti.

Absolutní odpovědnost

Vše, co k nám přichází z okolního světa má, podle Ho’oponopono nějaký význam, přichází to k nám z nějakého důvodu, neseme za to odpovědnost.  Neseme odpovědnost nejen za svá slova a činy, ale také za vzpomínky, myšlenky a emoce.

Ho’oponopono jde ještě dále, kdy neseme odpovědnost i za vše co se děje okolo nás. Za války, chudobu a utrpení. Neznamená to, že za všechno neseme vinu, ale odpovědnost ano.

Zni to složitě?

Uvědomme si, že teprve, když za něco přijmeme zodpovědnost, máme možnost s tím něco dělat. Nejdříve čistíme naše vlastní vzorce, vzpomínky a teprve, když vyléčíme sami sebe, můžeme autenticky a nezištně pomáhat ostatním. Jen s vyléčením nás samotných je pomoc ze srdce a nikoliv z ega.

Síla odpouštět – síla Ho’oponopono

Metoda Ho’oponopono nás učí odpouštět. Důležité je, že vždy odpouštíme jen a pouze sami sobě. Odpouštíme sami sobě, pokud jsme něco špatně udělali. Pokud někdo ublížil nám, odpouštíme opět sami sobě. Odpouštíme si, že jsme byli dlouho v negativní emoci, která nás stále a dokola vracela do minulosti a tím nám bránila žít TADY A TEĎ.

Naučit se odpouštět sami sobě je obrovská výzva a Ho’oponopono nás to učí.

Význam slov a jejich využití

Omlouvám se – přijmutí, že se situace vůbec děje.

Prosím odpusť mi – přijmutí své zodpovědnosti na této situaci.

Miluji tě – rozpouští bloky v nás a umožňuje nechat proudit energii.

Děkuji – výraz vděku, že se situace stala a můžeme se z ní poučit. Stejně tak tím vyjadřujeme důvěru, že se situace vyřeší nejlépe jak je možné.

Tato slova si můžete jednoduše opakovat jako afirmaci, začít si je říkat při nějaké složité situaci nebo je využít k hlubšímu léčení starých zátěží (o tom více v on-line kurzu). Lepší než mechanické opakování slov je jejich procítění a nechat je vnitřně rozeznít

Pořadí slov je čistě na vás. V každé situaci mohou mít jiné pořadí. Intuice nám poradí jejich správné pořadí.

Co lze léčit s metodou Ho’oponopono

Léčebný proces lze využít pro různé situace. Jmenujme třeba

  • problematické vztahy
  • finanční problémy
  • nedostatečné sebevědomí a sebedůvěra
  • ztracení se v životě a hledání jeho smyslu
  • problémy v práci

A mnoho dalšího.

Ho’oponopono nám nabízí možnost volby. Buď být ve vleku vlastní minulosti, vzpomínek a škodlivých emocí nebo převzít za svůj život odpovědnost a čistit vše výše uvedené.

Pro koho je technika Ho’oponopono určena?

Ho’ oponopono může, dle mého názoru, využívat kdokoliv bez ohledu na věk nebo zkušenosti s alternativními metodami rozvoje.

Pátá Dohoda Dona Miguela Ruize “vše přijímejte a ničemu nevěřte”. Takto je také potřeba přistupovat k Ho’ oponopono. Pokud při praktikování ucítíte silné impulsy, emoce a výsledky je právě pro vás. 

Jako vždy také platí “selský rozum”. Ho’oponopono nikdy nenahrazuje odbornou lékařskou péči, ačkoliv může být její skvělí doplněk.

Zdroje

Pokud se chcete dozvědět více o Ho’oponopono, využití čtyřech léčivých vět i dalších léčebných postupech v Ho’oponopono, doporučuji:

  • využít on-line Ho’oponopono, který jsem vytvořil a je volně k dispozici
  • knihu Svět bez hranic od velkých popularizátorů metody Ho’oponopono dr. Hew Lena, Joe Vitaleho. Kniha popisuje příběh jak dr. Len, jak s metodou Ho’oponopono vyléčil celé oddělení psychiatrické léčebny pro vězně bez toho, aby se s kýmkoliv z vězňů/ pacientů viděl. V knize najdete vysvětlení jak metoda funguje. Kniha je psána poněkud „živelným“ stylem, lze však v ní najít mnoho hlubokých myšlenek
  • kniha Ho’oponopono od Ulricha Emila Dupréeho. Malá útlá knížečka, která jednoduše a strukturovaně vysvětluje tuto metodu. Pro pokročilejší praktikanty lze doporučit i jeho knihy Ho’oponopono a poklepávání a Ho’oponopono a rodinné konstelace, které vysvětlují aplikované využití této metody odpuštění.

Rozcestník

On-line kurz Ho' oponopono

Autorský kurz k metodě Ho’oponopono. V 21 inspirujících mailech se dozvíte o principech této metody i si ukážeme praktická cvičení. Kurz je volně k dispozici a zdarma.

Často kladené otázky

Pokud máte cokoliv v mysli nebo na srdci zeptejte se. Využít můžete Facebook skupiny. Nebo se podívejte, jestli se neptal už někdo před vámi v sekci FAQ:-)

Motivační tapety

Vnitřní a vnější jsou dvě neoddělené nádoby. Sílu Ho’oponopono posílíte pokud si nalípe 4 věty na viditelné místo. Nebo můžete využít tapety do mobilu a počítače.

Máte cokoliv na srdci nebo v mysli?